25 Eylül 2017 Pazartesi

Salih'in hikayesi


1 yorum:

 1. Zonguldak ta gazetede çalışmam yayınlanmıştı. Zonguldakı seviyorum termikten kurtarmak istiyorum. Medeniyeti kurtarmak
  Evet medeniyeti çevre ve enerji sorunlarını çözmenin yolları var. İklimsel dönüşümü durdurmanında.
  Sorun Birbirimizi anlamak . İşimize gelmeyen şeyleri dinlemiyoruz görmezden geliyoruz.
  Örnek Zonguldak Çatalağzında madenlere ek olarak jeotermal enerji üretmek
  Maden kuyusu gibi 1000 metrelik kuyu kazalım.
  Ve bu kulenin üzerine 1000 metre yükseklikte hava kulesi inşa edelim. Kuyumuz 5 metre çap Kulemiz 100 metre çaplıdır.
  Kuyu ve kule tamamlandığında süper sondaj kulesi olarak çalışacaktır. Tam 2000 metre uzunlukta süper kazıcı sondaj ile tek parça halinde sondaj yapacaktır. 10 metrelik sondaj boruları ile sondaj yapıldıkça boru ekleme ve elmas uç bitince tek tek çıkarıp takma problemi ortadan kalkacaktır.
  Sondaj ile yerin 7000 metre altına 3 kademede ulaşılır. 6 kmlik sondajlar yerin 1 km altında başladığı için yeterlidir. Bu derinlikte deniz suyunu buharlaştırarak içme suyu ve elektirik üretecek yerkabuğu ısısına ulaşılır. Çok sayıda sondaj düşük maliyet ve yüksek hızda ulaşılır. Deniz suyu kule tabanındaki radyatörlere boru ile aktarılır. Radyatörler yerin 7 km altından gelen 120 derece ısı ile buharlaştırılır. Basketbol sahası büyüklüğünde radyatörlerde dolaşan buhar yoğunlaşırken ısısnı kuleye aktarır. Kule taban ile tavan arasındaki 100 derecelik ısı farkı ile rüzgar üretir. Kule tabanında bulunan türbinleri döndürerek elektirik üretir. Yoğunlaşan su içme ve tarım amaçlı kullanılır.
  Faydaları bol ucuz elektirik ile Karabük ve ereğlideki demir çelik tesisleri kapasitesi kadar krom bakır alüminyum tesisi kurulması sağlanır. 10 kat fazla kazanç ve işçi getirir. Zonguldaka değer katar.
  Çevreci enerji örnek olur.

  YanıtlaSil

yorum

sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya için lekeler, çizgiler...